Közművek átírása
Egy ingatlan adásvétele nem zárul le a szerződés aláírásával és a vételár kifizetésével. Hátravan még egy nyűgös és kényelmetlen, de nagyon fontos kötelezettség: a közművek átírása, illetve a változások bejelentése.
Elvileg ez a vevő kötelessége, azonban az eladó érdeke is, hogy mielőbb megtörténjen, mert ennek hiányában továbbra is fizetheti a nevére érkező számlákat.
Milyen közművek vannak egy ingatlanban?
- távfűtés / távhő
- víz
- csatorna
- gáz
- elektromos áram
- szemétszállítás
- internet
- TV
A legtöbb közmű más-más szolgáltatóhoz tartozik, és az adott ingatlanban használt valamennyi közmű szolgáltatónál be kell jelenteni a tulajdonos/felhasználó változást.
Mikor kell a közműveket átíratni?
Alapvetően amikor változik a felhasználó: adásvétel, öröklés, ajándékozás vagy bérleti jogviszony létesítése esetén.
Ingatlan eladásakor ezt az adásvételi szerződés megkötése, illetve – ha ez eltérő időpontban történik – a birtokba adás után kell megtenni.
A közművek átírásának határidejét feltétlenül be kell tartani, ezekről általában az adott szolgáltató weboldalán vagy őket telefonon megkeresve kaphatunk pontos felvilágosítást.
Azoknál a közmű szolgáltatóknál, amelyek a gázt, villanyt, távhőt, vizet, csatornát, szemétszállítást, és azoknál a telekommunikációs cégeknél, amelyek a vezetékes telefont, internetet, kábel TV csatornákat biztosítják, a szerződések átírására 15 nap áll rendelkezésre, ugyanakkor a vízszolgáltatóknál 30 nap a türelmi idő.
Új építésű ingatlan birtokbavételekor ugyanazok a határidők érvényesek a bejelentésre, mint tulajdonosváltáskor.
Ennél sokkal hosszabb idő, 180 nap áll rendelkezésünkre a közművek átírására ha az ingatlan előző tulajdonosa elhunyt (a halálesettől számítva). A felesleges bonyodalmak elkerülése érdekében érdemes az átírási kötelezettséget határidő megszabásával az adásvételi szerződésbe is belefoglalni.
A közmű átírás menete
Akár személyesen, akár online intézzük a szolgáltatóknál a közművek átírását, mindenképpen szükség lesz az alábbiakra:
- birtokba adási jegyzőkönyv, melyben az óraállások rögzítése megtörténik
- birtokba adási jegyzőkönyv aláírása mindkét fél részéről
- a közműváltási bejelentő lapok kitöltése, aláírása, szolgáltatónál elvárt formában
- a bejelentő lap és a szükséges dokumentumok benyújtása online vagy személyesen
- végszámla az előző tulajdonosnak, tartozások rendezése
- az új tulajdonos nevére szóló közüzemi szerződés megkötése
Közmű átírás személyesen
Ha az összes átírást személyesen, külön-külön kell intéznünk, akkor mindegyik közműszolgáltató ügyfélszolgálatára egyesével kell elmennünk, sorban állnunk és nyomtatványokat kitöltenünk. Ehhez sok idő és még több türelem kell.
Az átíráshoz vigyük magunkkal:
- a személyi igazolványt,
- a lakcímkártyát,
- az adásvételi szerződést és/vagy az új tulajdoni lapot,
- a mérőórák állását igazoló dokumentumot, vagyis a birtokbaadási jegyzőkönyvet,
- a bejelentő lapot, amit az eladó és a vevő is aláírt,
- örököltük ingatlan esetében a halotti anyakönyvi kivonatot és a hagyatéki végzést
A közműszolgáltató az átíráskor végszámlát állít ki, amit az eladónak kell befizetnie, a vevő pedig megkötheti az új szerződést. Amíg tartozás áll fenn az előző tulajdonos részéről, a szolgáltató nem köti meg a szerződést az új felhasználóval, illetve nem kerül a nevére a szolgáltatás.
Közmű átírás online
Az online ügyintézés nyilvánvalóan kényelmes és gyors módja a hivatalos ügyek, így a közművekkel kapcsolatos teendők intézésének is. Amennyiben rendelkezik ügyfélkapus hozzáféréssel, az e-bejelentő szolgáltatással ingyenesen elintézheti a közmű átírást több, mint 30 szolgáltató esetében. Ezt a díjmentes szolgáltatást nemcsak a közüzemi számlatulajdonos változásakor lehet igénybe venni. Az e-bejelentő díjmentes szolgáltatásai személyesen is elérhetők az összes kormányablakban, így egy helyen be lehet jelenteni az adatváltozást. Ebben az esetben is szükség lesz a bejelentéshez valamennyi dokumentumra!
Amennyiben ezektől eltérő szolgáltatónál szeretne online ügyintézést igénybe venni, vagy nem rendelkezik ügyfélkapus hozzáféréssel, akkor a változásbejelentő.hu online szolgáltatásával ügyfélkapu nélkül, közel 100 szolgáltatónál intézheti a változás bejelentést, szolgáltatónként – jelenleg – 2.800.- forintért.
Bármely módját is választja a közművek átírásának, minden esetben tájékozódjon arról, hogy az adott szolgáltatóhoz vagy az elektronikus ügyintézéshez milyen dokumentumokat kell beadnia!